Jak to žije na Zelňáku? Vyrazili jsme zachytit jedinečnou atmosféru tohoto náměstí plného čerstvých potravin od lokálních farmářů, kavárenských zahrádek, kvalitních restaurací, originálních food trucků a hlavně lidí setkávajících se nad dobrým jídlem. Ponořte se spolu s námi do současnosti i minulosti tohoto živého místa stojícího odnepaměti v centru brněnské kultury a společenského života.

Ve stylovém prostředí Air Cafe si můžete vybrat z bohaté nabídky drinků (na fotografii Coffee Spritz, tedy kávový likér na bázi rumu Flor de Caña dolitého prémiovým tonikem a citrusy), rumů, destilátů, whiskey i dalších nápojů. Letošní léto navíc ochutnáte i pivo ze soběšického mikropivovaru Fagan. Díky interiéru podniku a kvalitnímu servisu se navíc stanete svědky jednoduchého, avšak na smysly útočícího spojení gastronomie a uctění památky našich hrdinných letců, kteří bojovali během 2. světové války ve Velké Británii.

Būcheck Food Truck vedle budovy Tržnice je street food, jak má být. Fotili jsme pop-up s kuřetem na paprice v bulce, podobně zajímavé akce s různými specialitami do ruky tu probíhají téměř každý den (pokud zrovna zdejší kuchaři nedělají svým uměním radost návštěvníkům různých festivalů). Každá má však omezený počet porcí, tak pozor, ať nějakou dobrotu nepropásnete.

Kam na Zelňáku na kávu (a třeba i trochu jazzu)? Jazzová kavárna Podobrazy je otevřená doslova od rána do večera, kromě zmíněné kávy, zákusků, dortů, drinků, limonád a mnoha dalších dobrých jídel a nápojů se tu můžete stavit i na některou z hudebních či gastronomických akcí, které se tu pravidelně konají.

Pivní speciály s výhledem na Zelňák v budově Tržnice – to je CRAFTBEER Bottleshop & Bar. Ochutnat tu můžete novinky i ověřená piva z českých a zahraničních pivovarů. V nabídce baru naleznete vše od klasičtějších spodně kvašených ležáků až po aromatické svrchně kvašené Aly, piva si tu můžete nechat natočit i koupit v lahvích domů.

Slast – farec, koktejl, art. Prostor s jedinečnou atmosférou i pohodová venkovní zahrádka dělají z tohoto spojení ideální večerní zážitek pro partu přátel, kteří si chtějí popovídat, zakouřit vodní dýmku a dát si originální drink přesně dle vytoužených chutí. Ať už jako ukončení dne stráveného poznáváním Zelného trhu, zastávku na netradiční koktejl nebo jako začátek odpočinkového večera, do Slasti se určitě vyplatí zajít.

Stejně tak jako k Zelnému trhu už 30 let neodmyslitelně patří Divadlo Husa na provázku, patří k němu více než rok i podnik provázek.dvůr. Na proměně venkovního atria i jednoho z nejstarších hospodských klubů pracoval přední architekt brněnských kaváren Martin Hrdina. Podnikovou režii má na starost známý brněnský kavárník Ondřej Pilát neboli Čestmír. I díky práci těchto dvou pánů je (nejen) večerní posezení nad sklenkou něčeho dobrého místním zážitkem.

Při příjemném posezení ve stylové kavárně Podnik café bar nad Zelným trhem můžete ochutnat výběrovou kávu z celého světa i místní dezerty. V týdnu servírují snídani až do 14.00, o víkendech vás zase čeká bohaté brunch menu. Atmosféru dokreslují i výstavy brněnských umělců, které jsou v Podniku pravidelně k vidění.

Cosmopolis Café je cukrárna a kavárna ve vídeňském stylu. Posedět můžete na venkovní zahrádce i ve stylových vnitřních prostorách. Vstřícná a profesionální obsluha vám nabídne nejen výběrovou kávu, ale také domácí zákusky připravené týmem cukrářek výhradně z přírodních surovin, tradičními metodami, bez přidaných barviv a umělých sladidel.

Příjemnou gastronomickou zastávkou v budově Tržnice je Bistro Romano. Pinsa Romana, tedy lehký a dobře stravitelný druh italské pizzy, pomalu pečené maso, zelenina, polévky, stačí si vybrat. Posláním Bistra Romano je vytvářet a dlouhodobě udržovat pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením, a tím je integrovat na trh práce.

Zelný trh je domovem mnoha různých gastronomických podniků. Máte-li chuť vyzkoušet italskou kuchyni, zastavte se v Restaurantu TEFITI. Čerstvé ryby, mořské plody, risotto, pasta, saláty a jako bonus posezení na zahrádce s výhledem na náměstí.