Máte chuť na lehkou snídani, pořádnou porci míchaných vajec nebo křupavý croissant do ruky? Poradíme, kam si v Brně zajít. Foto: Pocket media. V článku použity fotografie od podniků.

Rána jsou stále ještě pro mnoho z nás spojena s představou nepříjemného vstávání, rychlým „hozením do sebe“ něčeho malého a spěchem do práce. Kdy naposledy jste ale spali minimálně osm hodin, v klidu si po probuzení připravili vše, co bylo potřeba, a první jídlo dne si vychutnali v hezké kavárně nebo bistru? Brno je gastronomickým rájem nejen v čase obědů a večeří, tak toho využijte a posaďte se do jednoho z mnoha podniků hned po východu slunce. Dejte si božskou snídani, skvělou kávu a jen tak seďte a koukejte, jak tentokrát do práce spěchají ti druzí. Přinášíme vám výběr osmi podniků, ve kterých se tato představa vrchovatě naplní. Vyberete si spíš vejce nebo se odvážete a sáhnete po něčem sladším?

#vajca

Jak sami majitelé promují, v Bavard cafe a bar dostanete „vajca na sto a jeden způsob“. Ať už si dáte vejce Benedikt, míchačky nebo hemenex, na talíři vám přistane gastronomické dílo, které potěší nejen chuťové pohárky, ale také vaše oči. Pokud rádi snídáte spíš na sladko než na slano, s french toastem nesáhnete vedle. Vánočka v těstíčku, nakládané broskve, javorový sirup a přepuštěné máslo zní jako dobré kombo, nemyslíte? Každý den v nabídce až do 14.30 nebo do vyprodání.

#foodtruck

Zelný trh se stává synonymem pro brněnské gastronomické centrum. Přispívají k tomu i kluci z Eggo Trucku, kteří servírují snídaně i brunche přímo z okna Citroënu HY. Každý den od 8.00 do vyprodání (nebo do 15.00) si v horní části trhu můžete dát vejce z volného chovu, kafe z lokální pražírny a ovocné freshe. Kluci mají spoustu nápadů, takže pravidelně čekejte novinky v menu, pop-upy s jinými podniky i hostující kuchaře přímo u nich v trucku.

#vafle

Přestože jste do Srdcovky zvyklí chodit spíš na nepasterizovanou desítku přímo z tanků, kromě jídla k pivu si v Paláci Jalta můžete každý den od 7.00 do 11.00 dát taky vydatnou snídani. V nabídce nechybí klasiky jako anglická snídaně, hemenex nebo omeleta, ale pokud to váš žaludek po ránu snese, doporučujeme vafli plněnou trhaným vepřovým masem.

#kafeadort

Designová kavárna v centru Brna Café Atlas vás naláká jak na sladký, tak slaný začátek dne. Olivové housky, ze kterých v kuchyni vytváří vajíčkový Breakfast Bun, si v kavárně pečou sami. Stejně tak se s chutí vrhají i do přípravy makové kaše, kterou zdobí sušenými švestkami, oříšky a semínky. Samozřejmostí je také výběrová káva a chutné dezerty, které si klidně objednejte rovnou k snídani. Pokud byste si k ní dali něco osvěžujícího, s grepovou limonádou dochucenou skořicí neuděláte chybu.

#snídatvíno

Kavárna, bistro, obchod a vinný bar – ve kterém vám samozřejmě připraví i skvělou snídani.
V MARINĀDA STORE se mísí kvalita a poctivé řemeslo a výsledkem jsou pokrmy připravené v souladu s přírodou. Po ránu na vás bude čekat vynikající káva, bohatá nabídka smoothies a džusů, a pokud budete mít náladu, klidně si dejte i prosecco nebo primaveru. Na své si zde přijdou milovníci bagelů, které v podniku připravují hned na několik způsobů.

#snidanevintru

Jestliže hledáte skvělou snídani plnou chutí, užijte si ji v moderním, nadčasovém interiéru, jehož atmosféra vás uchvátí, vydejte se do Siesta Lobby Baru Hotelu International Brno. Každý den od 7.00 hod vás tam bude očekávat výběr těch nejšťavnatějších lahůdek, ať už zvolíte snídani moravskou, francouzskou anebo upřednostníte tzv. a ĺa carte výběr. Třeba Vejce Benedikt je delikatesa, která uspokojí i toho nejnáročnějšího gourmeta. Pokud vydržíte do 11.00, na stejném místě na vás čeká třeba znamenitý tatarák z hovězí svíčkové s lanýžovým olejem.

#sobotníbrunch

Pohodová atmosféra a usměvavá obsluha na vás bude v Coffee Trail čekat pokaždé. Pokud se ale na Lidickou vydáte v sobotu dopoledne, vychutnáte si také vynikající brunch. Nabídka pozdních snídaní je pestrá a jsme si jisti, že si budete chtít vybrat všechno. Co to nakonec bude? Sweet potato english muffin nebo čokoládové lívance s kokosovou zmrzlinou? Tak jako tak si své místo na brunch raději zarezervujte.

#milovatkávu

Kafec Brněnský je kavárna na Orlí ulici, kde věří, že ke štěstí stačí dobrá káva a jídlo. Přijďte se o tom přesvědčit, čeká vás bohatá snídaňová nabídka, ze které si můžete zvolit tu pravou kombinaci přesně na míru vaší chuti. Sladké i slané vafle, sendviče dovedené k naprosté vyváženosti, prostor plný příjemné atmosféry, letní zahrádka, obsluha, která ví (a poradí) a hlavně… výběrová káva z vlastní pražírny. S Kafecem zkrátka nezůstane jen u jednoho rána.

#doruky

V Pekařství PANEOLIT na Pekařské se můžete stavit cestou do práce pro čerstvý chléb z vlastního kvasu a kvalitních surovin. Krajíc namazaný máslem a posypaný pažitkou, k tomu kávu na cestu a o dobrou snídani máte postaráno. V PANEOLITU navíc pekaři pracují přímo před vašima očima, což obohacuje zážitek z výběru i nákupu.

#itálie

Čerstvě upečený croissant s italskou kávou, mísa ovoce se šlehačkou, panini… V Café Mezzanine na Údolní dostanete snídani od 7.00 do 12.00, v nabídce mají kromě italských pochoutek i toasty nebo domácí pečené müsli.

#eatdifferent

Přijďte vyzkoušet plantbased snídaně do Forky’s! Palačinky s rostlinným „tvarohem“ a borůvkami, slané plněné cizrnové omelety, hummus plate, plněné bagely a bagety, zapečené tousty, ovesno-špaldové kaše, smoothies, freshe a výběrové čaje a kávy. Každý všední den od 8.00, o víkendu od 9.00. Vychutnejte si pestrost čistě rostlinného jídla. S pokorou k přírodě, s respektem k životu. #eatdifferent #feeldifferent #thinkdifferent

#avokádo

Snídani až do 14.00 si vychutnáte přímo na České v Cafe Bar Paparazzi. Zatímco v pozdějších hodinách se podnik specializuje na kvalitní rum, gin a whiskey, ráno si tady vychutnáte třeba hemenex nebo avokádový toast. Rozhodně správná volba, pokud chcete rychle vypnout a nechce se vám ztrácet čas cestováním brněnskou tepnou.