Pohled ze Zelného trhu z počátku 20. století s kašnou Parnas porostlou zelenou popínavou rostlinou. Foto/photo: Fotohistorie

Kde v Brně byste hledali náměstí Sbratření či náměstí Císaře Viléma? A kde náměstí 25. února? Tato jména v průběhu času vystřídal „Zelňák“. Vznikl ve 30. letech 13. století pod názvem Horní náměstí, ale již tehdy byl jeho součástí drůbeží, hrnčířský či vetešnický trh.

Z počátku měšťanské domy, později šlechtické paláce (nejznámějším z nich je Dietrichsteinský palác, dnešní sídlo Moravského zemského muzea), renesanční Reduta, barokní kašna Parnas a sousoší Nejsvětější Trojice, slavné vítání Napoleona v roce 1805 i čilý ruch kočárů mířících z divadla, koncertů a bálů, večerní promenády… Tato hlučná mozaika tvoří historický obraz Zelného trhu, vždy se do ní však přidávalo i vyvolávání prodejců. Krautmarket, jak se Zelný trh většinu své poněmčené existence jmenoval, byl v minulosti také Verbröderungsplatzem (náměstí Sbratření, 1848–1850), Kaiser-Wilhelm-Platzem (náměstí Císaře Viléma, 1915–1918) či náměstím 25. února (za socialismu). Jak je to dnes? Na Zelném trhu ožívajícím již v brzkých ranních hodinách stánky se zeleninou, ovocem, medem, bylinkami a dalším zbožím si můžete čerstvé potraviny nakoupit každý všední den od 6.00 do 18.00, v sobotu pak pouze do 14.00. Stánky jsou přehledně rozděleny – informační tabulka se zelenými pruhy po stranách označuje zemědělce, oranžové pruhy má tabulka obchodníků. Tabulka se žlutými pruhy pak označuje nabídku v gastrozóně Dobroty na Zelňáku.

Převzato z časopisu FOOD DRINK BRNO → shop.pocketmedia.cz/predplatne